Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratie notariala TVA 5% imobil nou
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratie notariala TVA 5% imobil nou

Ziua buna.
Vreau sa cumpar un apartament nou de la un vanzator care e inregistrat ca PFA si e platitor de TVA, si m-a pus sa dau o declaratie la notar cum ca nu am mai cumparat un imobil cu cota redusa de 5%.
In ce mod ma poate afecta declaratia asta pe viitor? Am inteles de la cineva ca am dreptul o data in viata sa cumpar un imobil nou cu cota redusa de impozitare. Asta inseamna ca pe viitor daca voi vrea sa cumpar un imobil nou, vanzatorul va trebui sa plateasca TVA de 24%? Eu daca voi vinde o casa mostenita banuiesc ca nu trebuie sa platesc TVA, doar impozit 3%, nu? Doar PJ si PFA platesc TVA, din cate stiu, dar nu sunt sigur.
Va multumesc
asa cum spune si legea, orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziţiona o singură locuinţă cu cota redusă de 5%.
daca veti mai cumpara o locuinta noua, se va taxa cu cota de tva standard din momentul vanzarii.
la vanzarea casei veti plati doar impozitul perceput de stat pentru transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal, adica 3% sau daca valoarea depaseste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv (imobil dobandit intr-un termen de pana la 3 ani, inclusiv)

in cazul imobilelor noi sau a terenurilor construibile si persoanele fizice pot plati tva, daca deruleaza mai multe tranzactii intr-un an, astfel incat totul sa se transforme intr-o afacere care, fireste, trebuie taxata ca atare.
dar cum casa dvs. nu este noua, nu aveti de ce sa va facti griji.

mult succes!