Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe cumparare locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe cumparare locuinta

Cand se cumpara o locuinta plateste taxa la notar si vanzatorul, ori numai cumparatorul? Cat este taxa pentru 5000 euro?
onorariul notarului il plateste cumparatorul... taxa si tva ul pe vanzare il suporta vanzatorul
Cumparatorul plateste onorariul iar vanzator plateste impozitul la stat.

Impozitul pe care vânzatorul îl datorează Statului pentru vânzarea oricărui fel de construcţie cu sau fără teren :

* dacă imobilul este dobândit într-un termen de până la 3 ani inclusiv:
- 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv.

* dacă vânzatorul deţine imobilul de mai mult de 3 ani:
- 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv.

TVA-ul nu are nicio legatura.
Va multumesc