Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit srl dizolvata de drept, dar impozit de plata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

srl dizolvata de drept, dar impozit de plata

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatorul caz:
SRL dizolvata de drept in martie 2006, Finantele au facut recurs pt 300 ron, suma s-a platit, dar asociatul unic fiind plecat din tara ,nu a mai facut nimic. Acum de la finate am primit decizie de impunere impozit minim pt anul 2009 de 1467.Pt.lichidare si radiere lichidatorul imi cere certificat fiscal , pt eliberare finantele imi cer sa depun declaratii pt iunie 2006 - decembrie 2007 tva, si pt. impozit minim anul 2010 pt suma de 1660 ron. Fiind dizolvata de drept din 2006, si inactiva (TVA)la finante pt 2009 si 2010, nu pot sa depun declaratii pt impozit profit cu zero?Si avand certificatulfiscal cu impozitul minim de plata si fara alte datorii, se poate radia ?
Multumesc frumos!
atit timp cit nu a fost radiata de la Reg Com, impozitul minim este datorat. Tot ptr acelasi motiv trebuiau depuse si declaratiile respective. Aveti grija ca la depunerea declaratiilor se va emite si un pv cu amenda ptr nedepunerea in termen a declaratiilor, fapt ce va majora substantial suma de plata.

daca exista debite fata de bugetul de stat, firma nu va putea fi lichidata, existind din 2002 un OG care prevede nulitatea radierilor ptr firmele cu datorii fiscale.

eu va recomand sa o lasati in nelucrare, fiscul nu va avea de unde sa isi recupereze banii si nu aveti nici un motiv ptr achitarea voluntara a datoriilor.
Pana la pronuntarea radierii societatii conform prevederilor art. 237 din Legea 31/1990 - privind societatile comerciale, republicata cu modificari, societatea are obligatia achitarii impozitului minim.