Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retineer carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retineer carnet de munca

buna seara! este legal ca agentia de somaj sa retina un carnet de munca pana la aducerea unei adeverinte de stagiu de cotizare de la toate locurile de munca? va rog, daac se poate si cunoasteti, sa imi comunicati si mie ce lege reglementeaza acest lucru.va multumesc!
carnetele de munca se depun la ITM, incepind cu 01.01.2011 aceste acte nu vor mai exista in format fizic.
matahachiro a scris:

carnetele de munca se depun la ITM, incepind cu 01.01.2011 aceste acte nu vor mai exista in format fizic.

:offtopic:
In mesajul initial este vorba despre retinerea carnetului de munca de catre AJOFM si nicidecum de depunerea lor la ITM.
am inteles asta insa este posibil sa exista o conventie intre cele 2 institutii astfel incit sa ajute la predarea carnetelor catre ITM . asta era varianta la care m-am gindit cind am emis raspunsul.
Nu exista nicio conventie intre cele doua institutii .. cel mult AJOFM o poate preda la Casa de pensii in vederea scanarii ...
va multumesc pt raspuns! poate solicita agentiei de somaj sa-i elibereze o adeverinta din care sa reiasa ca detine carnet de munca si se afla retinut la sediul acesteia?