Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj dupa indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj dupa indemnizatie

pot intra in somaj dupa ce au trecut cele 24 de luni de indemnizatie? si daca firma la care am lucrat nu mai exista ce pot face in situatia asta?
Ca sa intrati in somaj, ar trebui ca raportul dvs de munca sa inceteze din motive care nu sunt imputabile dvs si sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.

Daca firma nu mai exista atunci trebuie sa va adresati lichidatorului pentru a va emite decizia de concediere.
si daca lichidatorul nu vrea sa imi dea acea adeverinta ce pot face? dar cu adeverinta de incetare dinaninte de indemnizatie se poate ridica cartea de munca?
Ati primit vreo decizie de incetare a c.i.m. inainte de intrarea in CCC?
nu am primit
Daca lichidatorul nu va elibereaza o astfel decizie , atunci puteti fie sa sesizati ITM-ul , fie sa promovati o actiune n instanta.