Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj dupa indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj dupa indemnizatie

pot intra in somaj dupa ce au trecut cele 24 de luni de indemnizatie? si daca firma la care am lucrat nu mai exista ce pot face in situatia asta?
dar daca am adeverinta de incetare inainte de indemnizatie pot ridica cartea de munca cu aceasta?
Despre ce adeverinta de incetare este vorba? ... incetarea raportului de munca se face printr-o decizie si nu printr-o adeverinta.

Carnetul de munca il puteti ridica de la ITM pe baza cartii de identitate ... mergeti la inspectorul ITM la care a fost arondat fostul angajator si solicitati eliberarea acrnetului de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic