Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiuni succesive
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiuni succesive

de ce se dezbat succesiunile succesive la ultimul domicliu al ultimului mort?
ma invartesc..am ametit..:D nu reusesc sa gasesc temeiul de drept derogatoriu de la norma imperativa.
Legea nr. 36/1995
Art. 10. În îndeplinirea atributiilor ce-i revin, notarul public are competenta generala, cu exceptiile prevazute în situatiile urmatoare:

a) procedura succesorala notariala este de competenta notarului public din biroul notarial situat în circumscriptia teritoriala a judecatoriei în care defunctul si-a avut ultimul domiciliu;

b) în cazul mostenirilor succesive, mostenitorii pot alege competenta oricaruia dintre birourile notariale din circumscriptia teritoriala a judecatoriei în care si-a avut ultimul domiciliu acela dintre autori care a decedat cel din urma;

c) actele de protest al cambiilor, biletelor la ordin si cecurilor se fac de notarul public din circumscriptia teritoriala a judecatoriei în care urmeaza a se face plata;

d) eliberarea duplicatelor si reconstituirea actelor notariale se fac de notarul public în al carui birou se afla originalul acestora.
Asta cautai?
am zis eu ca esti zana..insa nu am zis ca esti zana buna:D
bag de seama ca esti..insa norma imperativa -art 14 cpc -pare acum..dispozitiva:)