Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Ma numesc Anghel Gheorghita sunt nascuta la data de iulie 1959. Am 30 de ani de munca dintre care 6 si 9 luni in gr. 1 iar restul pana la 30 de ani in gr. 2. As dori sa stiu dupa noaua lege a pensilor unitara cand ma pot pensiona!
Va multumesc!
Ceva este in neregula aici.Adica,pana la varsta de 41 de ani si 8 luni(01/04/2001) nu puteti avea 30 de ani in grupele superioare de munca.Poate dupa 01/04/2001 ati lucrat in conditii deosebite,sau speciale.O seara buna.
deci am 30 de ani de munca
6 ani si 9 luni de gr1
23,3 de ani in gr 2
va multumesc
Aceeasi situatie si la doamna Anghel, ca si la dvs.: dupa data de 01.04.2001 nu a mai lucrat nimeni in grupe de munca, ci in conditii deosebite sau speciale.

Pentru un raspuns, trebuie sa asteptati sa apara legea in Monitorul Oficial. In cazul barbatilor nu s-a modificat nimic, in cazul doamnelor s-au modificat varstele standard de pensionare din anexa 5 a legii.

Reveniti cu intrebarea in acest topic, spre sfarsitul saptamanii. De asemenea, reveniti cu datele corecte (uitati-va in carnetul de munca si vedeti ce scrie pentru perioada ulterioara datei de 1 aprilie 2001).
Interventie moderator

Cand scrieti un mesaj in forum, sub caseta in care scrieti puteti citi: "prin postarea acestui mesaj declar ca sunt de acord si respect regulamentul Forumului Avocatnet.ro". Nu mai postati, in Forum, acelasi mesaj de mai multe ori si nu-l mai postati de pe doua conturi diferite.
Regulamentul poate fi citit aici:
www.avocatnet.ro/content/tag...

Pct. 3.3 din regulamentul de postare in Forum:
3.3. Nu adresa aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu deschide acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.

Gabriela Pintea