avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie mame
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie mame

Am vaz ca s-a publicat legea mamelor in Monotorul oficial si in ambele cazuri se ia in considerare 75% din media veniturilor.,asta inseamna ca mamele care iau acum indemnizatia li se mareste cu 5%?,deoarece cand s-a taiat la 1 iunie s-a taiat 15% si atunci se lua media din 85%.
Cel mai recent răspuns: roxanacroitor , utilizator 15:54, 15 Decembrie 2010
Pana acum mamele aveau dreptul la 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii/preluarii in plasament/adoptiei. S-a diminuat cu 15% si s-a ajuns la 72,3 % - in niciun caz la 70%.
Noua lege stabileste expres o indemnizatie de 75% din media veniturilor... Nu li se mareste nimanui nimic - va fi cu 10% mai putin decat ar fi trebuit sa fie cand s-a intrat in CIC.
e vrajeala cu 72.5 pt ca in realitate s-a redus cu 15% chiar ne prosteste in fata rusineeeeeeeeeeeeee

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenirea procent indemnizatie ccc sce76 sce76 Buna ziua .Guvernantii se bat cu ...pumnu-n piept ca, de la 1 ianuarie, salariile isi vor reveni cu 15%.Stiti cumva ce se intampla cu indemnizatia mamelor ... (vezi toată discuția)
Se va reveni la procentul de 85 % al indemnizatiei pentru ccc pentru mamele care au nascut inainte de 1 ianuarie 2011? MarisMarius MarisMarius Buna ziua! Numele meu este Simona (Baia Mare) . Am intrat in concediu de ingrijire a copilului in 26.08.2010 si indemnizatia mea este de 978 lei ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere copil 2011 anicoleta anicoleta Buna, Am o nelamurire as fi recunoscatoare daca ma puteti lamuri, eu am nascut pe data de 23.07.2010 conform legii indemnizatia de crestere copil s-ar fi ... (vezi toată discuția)