Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie mame
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie mame

Am vaz ca s-a publicat legea mamelor in Monotorul oficial si in ambele cazuri se ia in considerare 75% din media veniturilor.,asta inseamna ca mamele care iau acum indemnizatia li se mareste cu 5%?,deoarece cand s-a taiat la 1 iunie s-a taiat 15% si atunci se lua media din 85%.
Pana acum mamele aveau dreptul la 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii/preluarii in plasament/adoptiei. S-a diminuat cu 15% si s-a ajuns la 72,3 % - in niciun caz la 70%.
Noua lege stabileste expres o indemnizatie de 75% din media veniturilor... Nu li se mareste nimanui nimic - va fi cu 10% mai putin decat ar fi trebuit sa fie cand s-a intrat in CIC.
e vrajeala cu 72.5 pt ca in realitate s-a redus cu 15% chiar ne prosteste in fata rusineeeeeeeeeeeeee