Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Norma redusa la gravide?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Norma redusa la gravide?

Buna ziua,

Salariata gravida beneficiaza de reducerea programului normal de 8 h, la 6h/zi (in baza adeverintei medicale, conform OUG 96).

Salariatei i se cere sa presteze munca suplimentara, fapt cu care ea este de acord.

Este legala prestarea de munca suplimentara in acest caz?
(stiu ca in cim cu timp partial este interzisa munca suplimentara, insa nu stiu daca aceasta reducere a programului gravidei este considerata cim cu timp partial).

Multumesc.
Pai cred ca ati dat raspunsul dumneavoastra, prin faptul ca ati fost de acord cu munca suplimentara.
Daca in conformitate cu indicatiile medicale , menite sa asigure siguranta gravidei si reducerea riscului de deteriorare a sanatatii, o salariata nu poate efectua un timp normal de lucru de 8 ore cum ar putea efectua ore suplimentare? Sigur ca este ilegal sa efectueze ore suplimetare. Si ce anume considerati ca ar fi ora suplimentara? Considetarti ora suplimentara ce depaseste 6 ore ?
Este clar ca o restrictie medicala se aplica ca atare, altfel nu ar avea nici o valoare.
@ lucian_
Pai cred ca ati dat raspunsul dumneavoastra, prin faptul ca ati fost de acord cu munca suplimentara.

Nu exista "acord" pentru asa ceva... simpla solicitare din partea angajatorului reprezinta un atac la sanatatea salariatului.
adelaida_07, utilizator
Am si eu o intrebare referitoare la acest aspect.
Sunt insarcinata in 18 saptamani si medicul specialist deja mi-a recoamndat program redus de 6 ore
Din ce luna pot trece la acest program? Pot asa devreme? Citeam undeva ca o gravida ar avea dreptul la 6 ore de la 6 luni, dar nu stiu cat este de real

Acest program de 6 ore influenteaza in vreun fel acordarea indemnizatiei de crestere copil?

Multumesc
Daca medicul va recomanda programul de 6 ore in baza documentelor medicale eliberate puteti solicita reducerea programului de la data la care medicul considera necesar evitarea riscurilor la care va expuneti.
Reducerea programului va afecteaza concediul de crestere copil in masura in care va scad veniturile lunare la care se calculeaza indemnizatia.
Ma gandeam ca exista o limita a varstei sarcinii, dar nu gasesc baza legala ca s ama pot documenta

Am inteles ca voi fi platita pentru 8 ore desi voi efectua 6

Multumesc