Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... condica de prezenta este obligatorie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

condica de prezenta este obligatorie?

buna ziua,vreau sa intreb daca exista o lege in care este specificat daca condica de prezenta la o firma este obligatorie sau nu.
multumesc frumos.
Buna ziua,eu acuma am avut control de la ITM si nu mi-au cerut desi am avut aceasta condica . Solicitarea lor asa suna:
-fise de pontaj,condica de prezenta sau orice alt document care atesta prezenta la munca a angajatilor.
La mine s-au multumit fisa de pontaj.
Depinde si de formatul fisei de pontaj. Unii inspectori insista sa li se arate un document cu prezenta la munca si cu semnatura fiecarui angajat. Daca formatul pontajului ii multumeste pe inspectori, toata lumea e fericita.
este obligatoriu sa prezentati pontaje sub orice forma doriti, nu este obligatoriu sa existe o condica in care sa se semneze fiecare om, asta se numeste exces de zel din partea inspectorilor itm
andreea20ro a scris:

buna ziua,vreau sa intreb daca exista o lege in care este specificat daca condica de prezenta la o firma este obligatorie sau nu.
multumesc frumos.

Art. 116 C.mun. prevede ca. angajatorul are obligaţia de a ţine evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat şi de a supune controlului inspecţiei muncii această evidenţă ori de câte ori este solicitat.

În practică, evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat se ţine de căre angajator prin intermediul foii colective de pontaj sau a condicii de prezenta.