Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare hotãrâre de guvern
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare hotãrâre de guvern

Mai multe curţi de apel au anulat H.G.735/2010 în cadrul unor procese aflate pe rolul acestora. De această anulare profită toate persoanele cărora le erau aplicabile prevederile acestei hotărâri?
Fiind publica carta de un avocat catre Ministrul (s-a vazut in ziarele) cred c-ar fi bine sa aratam despre ce vorbeste dl. greceanu:
UNIUNEA NAŢIONALÃ A BAROURILOR DIN ROMÂNIA
Baroul Cluj
---
Nr. 56 din 30.11.2010

C ă t r e

MINISTERUL APÃRÃRII NAŢIONALE
Domnului ministru Gabriel Oprea
- Personal -

Subsemnatul avocat ______, reprezentant al reclamanţilor general de brigadă (r.) ______. în dosarul nr.1510/33/2010 al Curţii de Apel Cluj, vă aduc la cunoştinţă faptul că prin Sentinţa civilă nr.443 din 23.11.2010 instanţa a admis acţiunea promovată şi a anulat dispoziţiie art.2 al.2,3,4,6 şi 7, art.6 al.1,2 şi 4 şi art.10 al.2 din Hotărârea Guvernului nr. 735/2010.
În conformitate cu prevederile art.15 al.4 din Legea nr.554/2004, în urma admiterii acţiunii de fond, măsura suspendării dispuse prin Sentinţa civilă nr.338 din 28.09.2010 se prelungeşte de drept până la soluţionarea definitivă şi irevocabilă a cauzei.
Efectele celor două sentinţe se produc ”erga omnes” şi nu doar asupra reclamanţilor iar măsurile dispuse de instanţă cu privire la H.G. nr.735/2010 se răsfrâng şi asupra actelor subsecvente (inclusiv asupra Ordinului nr. M.101/23.08.2010 al M.Ap.N.), în virtutea principiului ”resoluto jure dantis, resolvitur jus accipientis”.
Prin urmare, întreaga răspundere privind recalcularea pensiilor revine, încă de la data pronunţării Sentinţei civile nr.338/28.09.2010, organului de pensii al Ministerului Apărării Naţionale. Nedepunerea de către pensionarii militari a cererilor de recalculare şi a documentelor privind veniturile realizate nu mai poate justifica determinarea punctajului mediu anual prin utilizarea salariului mediu brut pe economie.
Neluarea în considerare a celor hotărâte de instanţă poate atrage răspunderea penală şi civilă a persoanelor vinovate.
Anexez, în copie, minuta Sentinţei civile nr.443/23.11.2010 a Curţii de Apel Cluj.
Cu respect,

Cluj-Napoca, Avocat ______ 30.11.2010

Scandulul care a pus la discutia si sindicatul cadrelor militare disponibilizate, nu este prea clar in opinia mea. Am citit ca "atat suspendarea cat si anularea partiala a HG 735/2010 se aplica tuturor celor care beneficiaza de pensiile prevazute la art. 1, lit. a) si b) din Legea nr. 119/2010 (cu alte cuvinte tuturor pensionarilor militari in rezerva sau in retragere, politisti, functionari publici cu statut special din sistemul adm. penitenciarelor)". Adica toti care sunt recalculate pensii in aplicarea legea respectiva. Sunt multi avocati de prestigiu implicati in cauzele datorita capacitatea de plata a acestor militari, si cred ca ar fi de castigat multi bani.
Intrebara nu este degeaba, de ce. Deciziile judiciare sunt aplicabile directa pe cei care aplica in instanta. Dar normal exista o obligatia morala a leguitorul si a guvernul de a da un tratament egal pe toti. De fapt s-au implicat imediat cu aparitia la TV. Sindicatul zice ca va actua pentru toti. Dar nu este degeaba ca dv sa se implice intr-un proces, cel putin guvernativ contestand recalcularea daca li- a ajuns deja notificarea de recalcularea respectiva.