avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

În anul 1980 parintii mei obtine un apartament de la stat,in fapt parintii erau despartiti,in drept au divortat in 1995,ca tatal meu sa poata cumpara apartamentul de la stat a trebuit ca eu si mama sa renuntam la spatiu,tatal meu cumparat apartamentul si s-a recasatorit,mai sunt mostenitorul lui? În cazul care a facut act de vanzare-cumparare cu actuala sotie mai am dreptul mostenire?
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:20, 14 Decembrie 2010
Da.
Pe rând:
- dvs. ramaneti mostenitorul tatalui dvs. indiferent daca se recasatoreste sau nu (bineinteles, dupa moartea tatalui!:));
- daca vanzarea apartamentului s-a facut anterior casatoriei cu a doua sotie, catre aceasta, nu mai aveti drept de mostenire asupra apartamentului instrainat, fiindca acesta nu mai era in patrimoniul tatalui dvs., la decesul acestuia, iar vanzarea era legala;
- daca vanzarea s-a facut in timpul casatoriei, atunci puteti cere anularea actului, deoarece, conform art.1307 C.civ. "vinderea nu se poate face intre soti...."
aveti dreptul la mostenire ca descendent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept asupra bunurilor dupa moartea unui parinte animax20000 animax20000 Buna ziua,as dori daca se poate sa ma lamuriti intr-o situatie: -parintii mei s-au casatorit in 1979,in 1980 m-au facut pe mine,in 1981 parintii mamei mele ... (vezi toată discuția)
Contract vinzare cumparare diadiana diadiana Buna ziua.Sa va explic problema mea: Tatal meu a vindut fratelui meu un teren dupa ce mama a murit si nu s-a dezbatut mostenirea dupa mama.Eu am spus ca e ... (vezi toată discuția)
Mostenire intre frati MihaiDG MihaiDG Am intalnit o situatie: Tatal despartit de mama (nu div0rtat) locuieste cu 3 dintre cei 4 copii. Locuinta s-a cumparat de catre tata, dupa despartirea de ... (vezi toată discuția)