Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

În anul 1980 parintii mei obtine un apartament de la stat,in fapt parintii erau despartiti,in drept au divortat in 1995,ca tatal meu sa poata cumpara apartamentul de la stat a trebuit ca eu si mama sa renuntam la spatiu,tatal meu cumparat apartamentul si s-a recasatorit,mai sunt mostenitorul lui? În cazul care a facut act de vanzare-cumparare cu actuala sotie mai am dreptul mostenire?
Da.
Pe rând:
- dvs. ramaneti mostenitorul tatalui dvs. indiferent daca se recasatoreste sau nu (bineinteles, dupa moartea tatalui!:));
- daca vanzarea apartamentului s-a facut anterior casatoriei cu a doua sotie, catre aceasta, nu mai aveti drept de mostenire asupra apartamentului instrainat, fiindca acesta nu mai era in patrimoniul tatalui dvs., la decesul acestuia, iar vanzarea era legala;
- daca vanzarea s-a facut in timpul casatoriei, atunci puteti cere anularea actului, deoarece, conform art.1307 C.civ. "vinderea nu se poate face intre soti...."
aveti dreptul la mostenire ca descendent.