Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... cheltuiala deductibila cabinet medical
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

cheltuiala deductibila cabinet medical

Buna ziua
In cazul unui Cabinet medical care are un contract de inchiriere cu auto proprietate personala a medicului, asigurarea Casco a masinii si reparatiile auto sunt considerate cheltuieli deductibile? Mentionez ca medicul se deplaseaza zilnic 120 km pentru a ajunge la cabinet.
Va multumesc
asigurarea nu, reparatiile da.
Va rog sa-mi spuneti si mie unde scrie ca asigurarea masinii nu e deductibila.
Multumesc.
art. 48 cod fiscal
(4) Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
d) cheltuielile cu primele de asigurare să fie efectuate pentru:
1. active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii