Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consilier juridic incompatibilitate
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consilier juridic incompatibilitate

În conformitate cu art.10 din Legea consilierilor juridici:
Art. 10.
Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
La art. 11 scrie că:
Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibila cu:
b) functia de arbitru, mediator sau expert, in conditiile legii si cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;
Calitatea de consilier juridic, salariat la a societate comercială este compatibilă cu calitatea de expert achiziţii publice, salariat pe timp parţial la o altă societate comercială?
Nu pentru ca este vorba de o activitate salariata,care presupoune un contract de munca.Ca expert poate fi numai ocazional si sa primeasca un onorariu nu salariu
Nu gasesc logica. De unde deduci ca poate primi onorariu dar salariu nu?
Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu orice alta profesie autorizata sau salarizata. Profesie salarizata=salariu, profesie autorizata=onorariu.
Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibila cu functia de arbitru, mediator sau expert, in conditiile legii si cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese.
Nu vad niciunde o prevedere care sa se refere distinct la onorariu si salariu.
Poate argumentezi cumva.