Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de prima inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de prima inmatriculare

Buna ziua !
Sunt administratorul unei societati comerciale si am achizitionat in leasing 4 autoturisme noi ptr care am platit societatilor de leasing taxa de prima inmatriculare.
Mentionez ca 3 masini sunt de la o societate de leasing si 1 de la alta societate.
Doresc sa incerc sa-mi recuperez taxa platita acestor societati care la randul lor au replatit-o statului .
Va rog sa-mi spuneti pas cu pas ce am de facut - eventual exact in baza care-i legi , art etc pot da statul in judecata.
Va multumesc anticipat .
Cu deosebita stima si respect
Dan Ionescu
admiral.oltenita@gmail.com
Trebuie sa faceti o cerere de chemare in judecata prin care solicitati returnarea taxei de catre AFP Calarasi.
Consider ca esentiala pentru rezolvarea problemelor de drept deduse judecatii, in aceasta cauza, este acceptarea aplicarii in cauza a dispozitiilor din Constitutia Romaniei, care statueaza ca prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene au prioritate fata de dispozitiile contrare din legile interne.
Perceperea unei asemenea taxe contravine art. 90 par. 1 din Tratatul CE.
De asemenea, se poate solicita si dobanzile legale aferente, pana la data restituirii efective, astfel incat prejudiciul cauzat numai in acest fel putand fi reparat integral asa cums e prevede in art. 1084 C,civ. raportat la art.1082 C.civ.
In primul rand doresc sa va multumesc ptr raspuns . In al doilea rand doresc sa mai stiu daca este musai sa apelez la un avocat, ptr ca am intrebat la baroul din Oltenita si nimeni nu stie sa formuleze cererea ca nu stiu temeiul legal ( art.90 par.1 din Tratatul CE - asta este ce mi-ati spus dvs.) .
Sa inteleg ca pasii de urmat sunt :
1. Un aviz din partea societatilor de leasing care au inmatriculat masinile ca sunt de acord ca eu ca si utilizator sa solicit recuperarea taxei;
2. O cerere la organul fiscal ( eu / societatea din Oltenita am platit taxa la societatile de leasing care sunt cu sediul in Bucuresti si ele au replatit-o la Finante dar nu stiu unde Bucuresti sau ? )
3. Si mai departe ?

Multumesc foarte mult !
Cererea va fi adresata Tribunalului Judetean Calarasi si are ca obiect obligarea statului roman, prin Ministerul Economiei si Finantelor, sa restituie taxa de prima inmatriculare in suma de ........... de lei, actualizata in raport cu indicele de inflatie la data platii efective.

Puteti solicita ajutorul unui avocat.:)
Va multumesc foarte mult pentru amabilitate si pentru promtitudine. Totusi ma mai gandesc daca am sa apelez la un avocat. Cu aceeasi prietenie va salut cu stima Ionescu Dan Lucretiu !
Admiral a scris:

Buna ziua !
Sunt administratorul unei societati comerciale si am achizitionat in leasing 4 autoturisme noi ptr care am platit societatilor de leasing taxa de prima inmatriculare.
Mentionez ca 3 masini sunt de la o societate de leasing si 1 de la alta societate.
Doresc sa incerc sa-mi recuperez taxa platita acestor societati care la randul lor au replatit-o statului .
Va rog sa-mi spuneti pas cu pas ce am de facut - eventual exact in baza care-i legi , art etc pot da statul in judecata.
Va multumesc anticipat .
Cu deosebita stima si respect
Dan Ionescu
admiral.oltenita@gmail.com

Actiunea o pot face doar societatile de leasing nicidecum dvs. , ei au calitate procesuala activa, dvs sunteti utilizator al masinilor