Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cecere documente
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cecere documente

am facut o cecere in cadru firmei privind urmatoarele documente:fisa postului de lucru.fluturasul de salariu,normativul de lucru,
Fiti mai explicit. In ce context ati facut acest lucru?
Buna.In legatura cu cererea.am facut la firma o cerere pentru acele documente.Mai explicita.Lucrez in cadrul unei firme de deratizare in bucuresti.acum o luna m-au dat in somaj.De fapt concediat dar aveam dreptul la somaj.Eu si mai multi colegi am fost nemultumiti de salariu.Ne-au furat la bani, fluturasi de salariu nu am primit, norma pe fiecare zi nu o stiam, nu sti nici acum cum ni se calculeaza salariu.Am avut niste ore de capitalizare dar care ne-au platit mai putin decat orele din timpul programului.Asa am facut cerere pentru acele documente si scrisa cu nr. de inregistrare si trimisa prin posta.De atunci tot ne tine de la o saptamana la alta ca le vom primi dar de fiecare data ne evita.Am nevoie de acele documente pentru a-i da in judecata.Cum pot proceda mai departe?
Faceti o reclamatie la I.T.M. toti cei care sunteti afectati de aceasta problema. I.T.M.-ul in urma sesizarii,sigur va controla societatea respectiva. Cereti apoi la I.T.M. o copie a procesului verbal pe care il vor incheia la societatea controlata . Pe baza acestuia si a concluziilor scrise ,puteti face apoi plangere impotriva firmei.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal