Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Contractul colectiv de munca trebuie semnat de angajati doar in momentul incadrarii sau in fiecare an ?
contractul colectiv se negociaza ori de cate ori este necesar si se semneaza la nivel de ramura si la cel individual se face un act aditional.
Contractul COLECTIV de munca nu se semneaza de angajati, ci de reprezentantii lor (fie sindicat, fie reprezentanti alesi).
Semnarea se face NUMAI o singura data, cand se finalizeaza negocierea pentru acest contract.
Contractul colectiv se comunica angajatilor dupa semnare si dupa inregistrarea la autoritatile competente, iar noilor angajati la angajare.
Daca societatea a aderat la CCM de ramura iar acesta a suferit modificari in fiecare an, nu trebuiau alesi reprezentantii care sa semneze acest CCM la fiecare modificare ?( prevederile CCM de ramura din 2007 nu sunt aceleasi cu cele din 2009)
In ce mod "se comunica" angajatilor dupa semnare prevederile acestui contract.
Daca drepturile prevazute in CCM de ramura nu au fost acordate de angajator , desi au fost cerute in scris, care este procedura de urmarit ?
~ Conținut șters la cerere ~
CCM de ramura nu se comunica de catre angajator.
CCM ramura se publica in Monitorul Oficial dupa inregistrarea la Ministreul Muncii- acesta este modul de comunicare.

Cazul societatii care "adera" la CCM ramura este putin ciudat, fiindca:
- fie e o soc. din ramura economica respectiva, si atunci aderarea n-are sens - societatii ii este aplicabil CCM ramura in virtutea legii.
In acest caz, ori de cate ori se modifica CCM ramura el este aplicabil soc. respective dupa publicarea in Monitorul Oficial.
- fie e o soc. din afara ramurii, si atunci aderarea la CCM al altei ramuri comporta multe discutii...

Daca nu au fost respectate prevederile unui CCM, pagubitii au la indemna plangerea la ITM si/sau in instanta (in functie de ce anume prevederi s-au incalcat).