avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie somaj 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie somaj 2011

Buna ziua,

As dori sa stiu daca incepand cu anul 2011, indemnizatia de somaj se va raporta la 75% din val de 500 ron pt toti somerii (adica si cei aflati in prezent in somaj) sau doar pt cei care intra in somaj incepand cu aceasta data? care este baza legala?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima,

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:53, 15 Decembrie 2010
Potrivit OUG nr.108/2010,indemnizatia de somaj se va raporta la 75% din valoarea indicatorului de referinta de la 01.01.2011 pentru persoanele care intra in somaj dupa aceasta data.

OUG nr.108/2010 prevede in:
Art. II. — (1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea cu 15% a somajului nusa.71 nusa.71 As dori sa stiu daca aceasta reducere se va aplica si in 2011 pentru somerii care sunt deja in plata :-/ (vezi toată discuția)
Indemnizatia de somaj de la 1 ianuarie 2011 ovidiun ovidiun Va rog sa-mi explicati si mie (mai pe intelesul tuturor) din explicatia de mai jos ce reiese ? Somajul incepand cu 1 ianuarie 2011 revine la valoarea din mai ... (vezi toată discuția)
Modificarea modului de calcul a indemnizatiei de somaj incepand cu 1 ian. 2011 1603 1603 \"Potrivit Mediafax incepand cu 1 ian 2011 Indemnizatia medie de somaj platita de stat anul viitor va avea o valoare cu 10% mai mica fata de acest an, in ... (vezi toată discuția)