Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie somaj 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie somaj 2011

Buna ziua,

As dori sa stiu daca incepand cu anul 2011, indemnizatia de somaj se va raporta la 75% din val de 500 ron pt toti somerii (adica si cei aflati in prezent in somaj) sau doar pt cei care intra in somaj incepand cu aceasta data? care este baza legala?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima,

Potrivit OUG nr.108/2010,indemnizatia de somaj se va raporta la 75% din valoarea indicatorului de referinta de la 01.01.2011 pentru persoanele care intra in somaj dupa aceasta data.

OUG nr.108/2010 prevede in:
Art. II. — (1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept.