Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 10/2001, executarea unei hotarari judecatoresti
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 10/2001, executarea unei hotarari judecatoresti

Rog un sfat .Am depus la primarie o hotarare definitiva investita cu titlu excecutoriu ( in urma unui proces pe care l-am castigat), ptr compensarea in bani a unui teren care nu mi se poate retroceda , intrucat sau construit diverseconstructii pe acea suprafata ; ce sperante am ca primaria sa se execute si sa-mi livreze suma in cont ? exista vreun termen ? sa deschid un nou proces? sa apelez la un executor judecatoresc ? ce-mi sugerati ?
Nu aveti de ce sa incepeti un nou proces.
Daca primaria nu executa de bunavoie acea hotarare, atunci o puteti pune in executare prin intermediul unui executor judecatoresc.
despagubirile, compensarea de care vorbiti, nu sunt de competenta primariei sa fie platite, cand vorbim de procedura pe Legea nr 10/2001. Daca insa instanta a dispus sa fie suportate de primarie, chiar daca a gresit, hotararea se bucura de autoritatea lucrului judecat intrand in sfera inscrsurilor executabile silit.