Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In cate zile trebuie depuse actele pentru obtinerea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In cate zile trebuie depuse actele pentru obtinerea somajului?

in cate zile trebuie depuse actele de somaj#-o
Indemnizatia de somaj se acorda de la data incetarii contractului de munca, absolvirii etc, daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen de 30 de zile de la data respectiva.
Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data respective, indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.

Av. N.Ristea