avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Tatal meu a facut un testament prin care lasa bunul imobil propriu- (apartament) unei surori.Parintii tatalui meu sunt in viata.
Ce sanse am eu sa ma inscriu la succesiune? Parintii mei au divortat, tatal meu m-a considerat mereu vinovata pentru divort, in sensul ca am incurajat-o pe mama sa renunte la un mariaj nefericit, drept <sanctiune> am fost exclusa din testament.
Ce sanse am?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:12, 15 Decembrie 2010
dupa decesul tatalui, acceptati succesiunea si atacati testamentul in instanta
Daca s-a depasit cotitatea disponibila va puteti judeca, dar nu acum...
Nu va poate dezmosteni intr-un mod indirect.
Ati vazut testamentul sau v-a spus doar verbal?

avocat Claudiu Lascoschi
puteti promova in instanta o actiune pt anularea testamentului doar pt cota dvs ce va revine ca unul din descendenti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenirea copillor din familii cu divort bogdana10 bogdana10 Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Suntem 2 surori iar parintii nostri au divortat in urma cu 21 ani. Noi am fost crescute de mama noastra, tatal nostru s-a ... (vezi toată discuția)
Mostenire in romania adi33 adi33 Buna, As avea si eu o tema pe care mi-ar placea cu ajutorul vostru sa o stiu reglementata. Este vorba despre mostenierea unei case. Casa apartine tatalui ... (vezi toată discuția)
Dezmostenire. in ce termeni/exprimare trebuie facuta? anca_018 anca_018 Cind intr-un testament exista o formulare de genul \"sora mea sa nu aiba curaj sa atace testamentul ...\" se poate considera ca autorul testamentului a ... (vezi toată discuția)