Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Tatal meu a facut un testament prin care lasa bunul imobil propriu- (apartament) unei surori.Parintii tatalui meu sunt in viata.
Ce sanse am eu sa ma inscriu la succesiune? Parintii mei au divortat, tatal meu m-a considerat mereu vinovata pentru divort, in sensul ca am incurajat-o pe mama sa renunte la un mariaj nefericit, drept <sanctiune> am fost exclusa din testament.
Ce sanse am?

Multumesc frumos!
dupa decesul tatalui, acceptati succesiunea si atacati testamentul in instanta
Daca s-a depasit cotitatea disponibila va puteti judeca, dar nu acum...
Nu va poate dezmosteni intr-un mod indirect.
Ati vazut testamentul sau v-a spus doar verbal?

avocat Claudiu Lascoschi
puteti promova in instanta o actiune pt anularea testamentului doar pt cota dvs ce va revine ca unul din descendenti.