avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CASA ASOCIATULUI E PE FIRMA SE DECLARA PUNCT DE LUCRU?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CASA ASOCIATULUI E PE FIRMA SE DECLARA PUNCT DE LUCRU?

daca asociatiii unei firme si-au cumparat case pe banii firmei, respectivele bunuri sunt pe firma si sunt contracte de comodat intre firma si ei.
dar firma plateste multi bani, taxe, impozite...
1. este obligatoriu sa declar punct de lucru pt fiecare imobil pe care il detine firma?
2. daca da, ce activitati as putea sa autorizez in conditiile in care practic acolo nu desfasor activitati?

multumesc.
Cel mai recent răspuns: iubestedariarta , utilizator 19:33, 17 Decembrie 2010
nu. declarati punct de lucru doar daca desfasurati vreo activitate comerciala in acea locatie.
ok si eu cum imi justific cheltuielile cu intretinerea casei? ca tot firma le plateste.
atunci trebuie declarat punct de lucru.
Puteti sa autorizati activitati de birou pentru societate pe declaratia model 2 sau 3 dupa caz, la registrul comertului.
da declar activitati de birou si trec 1 salariat insa asa zisul birou ar fi intr-o camera nu in toata vila . tot nu acopar cheltuielile de intretinere pt toata casa. :(:sorry:

Alte discuții în legătură

Locuinta serviciu - cheltuiala deductibila? Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Daca i se da unui salariat ca locuinta de serviciu un imobil care este proprietatea asociatului acelei firme la care lucreaza salariatul, in ... (vezi toată discuția)
Locuinta de serviciu mlan mlan ma poate ajuta cineva cu informatii despre posibilitatea decontarii cheltuielilor pe o locuinta de catre o SC, unui angajat ? care sunt variantele care legea ... (vezi toată discuția)
Puncte de lucru daca am o firma cu sediul social intr-un oras si vreau sa deschid punct de lucru in alt oras dar nu am un sediu , ci ambulator cum procedez? (vezi toată discuția)