Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata concediului medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata concediului medical

buna ziua ma adresez si eu cu o intrebare destul simpla pt unii dar pt mine e mai greu de inteles pt ca eu nu am avut niciodata medical pana acuma de cand lucrez de 5 ani si as dori sa stiu cum se face plata medicalului ? seful meu mi-a zis ca el doar 5 zile poate s aimi plateasca medical ca angajator si restul zilelor pana la terminarea medicalului de 24 de zile o sa mi le palteasca CAS -UL si asta depinde cand cand o sa vireze ei banii pe medicalul meu atunci o sa ma poata plati numai e drept asa ceva sau am fost mintita si nu o sa mai vad banii aia? va rog sa ma lamureasca cineva in aceasta privinta,va multumesc o zi buna sa aveti.
1. Angajatorul va plateste indemnizatia de concediu medical pentru toate zilele din certificatul medical.
2. Dupa aceea recupereaza banii de la Casa de Asigurari de Sanatate.
3. Daca nu face asa sesizati urgent Casa de Asigurari de Sanatate pentru a aplica prevederile OUG 158/2005:

Art. 47 - (1) Constituie contravenţii faptele săvârşite prin încălcarea dispoziţiilor art. 6 alin. (3) şi (4).
(2) Constituie contravenţii următoarele fapte, săvârşite prin încălcarea obligaţiilor prevăzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronată a indemnizaţiilor;
c) eliberarea certificatelor de concedii medicale, cu nerespectarea prevederilor legale în vigoare.
Art. 48 - Contravenţiile prevăzute la art. 47 se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.500 lei şi constituie venituri la Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
Art. 49 - Constatarea contravenţiilor prevăzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzătoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.