Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata concediu medical

Am si eu o intrebare.Conform legislatiei se poate face ceva contra angajatorilor care nu platesc concediile medicale?eu sunt in concediu din februarie si nici la aceasta data nu am primit nici un ban. Ce as putea sa fac sa mi recuperez banii?multumesc
1. Din OUG 158/2005:
Art. 47. - Constituie contravenţii următoarele fapte săvârşite prin încălcarea obligaţiilor prevăzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronată a indemnizaţiilor;
c) eliberarea certificatelor de concedii medicale cu nerespectarea prevederilor legale în vigoare.
Art. 48. - Contravenţiile prevăzute la art. 47 se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei (RON) la 2.500 lei (RON).
Art. 49. - Constatarea contravenţiilor prevăzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzătoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.

2. Asadar adresati-va Casei de Asigurari de Sanatate pentru a ;lua masurile legale.
Ordinului MS 430/11.05.2010
Art. 82. - Indemnizatiile pot fi solicitate, pe baza actelor justificative, in termen de 90 zile de la data la care beneficiarul era in drept sa le solicite. Cuantumul indemnizatiilor astfel solicitate se achita la nivelul cuvenit in perioada prevazuta in certificatul medical."
Eu zic sa va grabiti sa sesizati casa de asigurari de sanatate cum v-a invatat mai sus d/nul Valeriu.