Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata concediului prenatal si postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata concediului prenatal si postnatal

Buna ziua! Spuneti-mi va rog ce pot sa fac daca angajatorul nu mi-a platit concediul prenatal si postnatal,lucrand la acesta o perioada de 1an si 3 luni,pana in momentul nasterii copilului.Concediul a fost platit de catre casa de asigurari si virat in contul firmei,angajatorul refuzand sa mi-l plateasca.Spuneti-mi va rog unde ma pot adresa?? Si ce pot sa fac??
Sesizarti Inspectoratul Teritorial de Munca.
1. Faceti o sesizare la Casa de Sanatate.
2. Iata ce spune OUG 158/2005:
Art. 47. - Constituie contravenţii următoarele fapte săvârşite prin încălcarea obligaţiilor prevăzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronată a indemnizaţiilor;
c) eliberarea certificatelor de concedii medicale cu nerespectarea prevederilor legale în vigoare.
Art. 48. - Contravenţiile prevăzute la art. 47 se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei (RON) la 2.500 lei (RON).
Art. 49. - Constatarea contravenţiilor prevăzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzătoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.
Va multumesc mult pentru sfaturi!!