Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ADNOTARI CODUL MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ADNOTARI CODUL MUNCII

adnotarile din codul muncii sunt litera de lege, au valoare de lege sau sunt doar pareri si interpretari care nu au valoare in procese.
de unde pot sa fac rost de adnotarile anumitor articole gratuit?

multumesc
Adnotarile nu sunt litera de lege ...sunt doar pareri sau interpretari date de catre doctrina sau jurisprudenta.
De foarte multe ori aceste adnotari fac trimiteri la legislatie complementara si de accea sunt recomandate.
nefiind litera de lege considerati util mentionarea anumitor adnotari in instanta?
din experienta dumneavoastra judecatorii tin cont de aceste adnotari?
Da, este util sa faceti asemenea precizari intr-o actiune in instanta ... unii judecatori mai tin cont de practica judiciara, altii nu.
de unde pot sa fac rost de adnotarile anumitor articole gratuit?

Gratuit nu le gasiti.
In tratate de specialitate le veti gasi cu siguranta. ;)