avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ADNOTARI CODUL MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ADNOTARI CODUL MUNCII

adnotarile din codul muncii sunt litera de lege, au valoare de lege sau sunt doar pareri si interpretari care nu au valoare in procese.
de unde pot sa fac rost de adnotarile anumitor articole gratuit?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:48, 17 Decembrie 2010
Adnotarile nu sunt litera de lege ...sunt doar pareri sau interpretari date de catre doctrina sau jurisprudenta.
De foarte multe ori aceste adnotari fac trimiteri la legislatie complementara si de accea sunt recomandate.
nefiind litera de lege considerati util mentionarea anumitor adnotari in instanta?
din experienta dumneavoastra judecatorii tin cont de aceste adnotari?
Da, este util sa faceti asemenea precizari intr-o actiune in instanta ... unii judecatori mai tin cont de practica judiciara, altii nu.
de unde pot sa fac rost de adnotarile anumitor articole gratuit?

Gratuit nu le gasiti.
In tratate de specialitate le veti gasi cu siguranta. ;)

Alte discuții în legătură

Art 263 codul muncii adnotat ANDREI2002 ANDREI2002 Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu art 263 din codul muncii cu toate cele 95 adnotari? Ceea ce am gasit pe internet arata doar primele 30 de cuvinte din ... (vezi toată discuția)
Vasile val popa, dreptul muncii, editura all beck, bucuresti 2004 aidu aidu Va rog mult, are cineva idee unde pot gasi cartea asta?? Cumparat, imprumutat, biblioteca, PDF, orice!! Evident ca am cautat pe Google deja... dar nu am ... (vezi toată discuția)
Jurisprudenta cjce -izvor de drept sau nu? Antoanela Geaman Antoanela Geaman Avand in vedere ca Romania este membra a U.E si conform art 148 alin 2 din Constitutia Romaniei: [i](2) Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor ... (vezi toată discuția)