Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie potrivit viitoarei legi a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie potrivit viitoarei legi a pensiilor?

M-am nascut in 15.03.1956, am vechime in grupa 2 de munca de 22 ani9 luni si 15 zile, iar in grupa 3 de munca o vechime de 7 ani 10 luni si 27 zile.
Va rog sa-mi spuneti conform noii legi de pensii cand ma pot pensiona?

Va multumesc anticipat.

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2016 luna Martie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2011 luna Martie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Martie la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*

Totusi la pensia de limita de varsta cand pot iesi tinand cont de premisele date, adica tinand cont ca trebuie sa imi scada 5 ani din varsta de pensionare pt cei 22 de ani si 9 luni lucrati in grupa a 2-a?
Va multumesc
Raspunsul primit mai sus este dat in functie de prevederile Legii nr. 19/2000.

Potrivit viitoarei legi a pensiilor, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 4 luni, varsta standard de pensionare de 60 de ani si 4 luni fiind redusa cu 5 ani pentru activitatea lucrata in grupa II de munca.