avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie potrivit viitoarei legi a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie potrivit viitoarei legi a pensiilor?

M-am nascut in 15.03.1956, am vechime in grupa 2 de munca de 22 ani9 luni si 15 zile, iar in grupa 3 de munca o vechime de 7 ani 10 luni si 27 zile.
Va rog sa-mi spuneti conform noii legi de pensii cand ma pot pensiona?

Va multumesc anticipat.

Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:17, 16 Decembrie 2010
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2016 luna Martie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2011 luna Martie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Martie la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*


Totusi la pensia de limita de varsta cand pot iesi tinand cont de premisele date, adica tinand cont ca trebuie sa imi scada 5 ani din varsta de pensionare pt cei 22 de ani si 9 luni lucrati in grupa a 2-a?
Va multumesc
Raspunsul primit mai sus este dat in functie de prevederile Legii nr. 19/2000.

Potrivit viitoarei legi a pensiilor, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 4 luni, varsta standard de pensionare de 60 de ani si 4 luni fiind redusa cu 5 ani pentru activitatea lucrata in grupa II de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcularea pensiei anticipate iuly_gaby2000 iuly_gaby2000 buna ziua.vreau sa stiu cand voi iesi la pensie. sunt nascuta in data de 25.03.1957 ,am 29 de ani vechime si 22de ani grupa II (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime neintrerupta in invatamant? ContSters224470 ContSters224470 Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, ... (vezi toată discuția)
Pensionare limita de varsta elet_mm elet_mm Buna ziua, Va rog sa imi spuneti cand as putea sa ma pensionez pentru limita de varsta, daca sunt nascuta in 1958-13 Martie, am o vechime in munca de 26 ani, ... (vezi toată discuția)