Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu odihna

concediul de odihan cuvenit intr-un an calendaristic unui angajat se da proportional cu timpul lucrat in anul respectiv; daca angajatul a beneficiat de perioade de incapacitate de munca care s-au intins pe perioada de 4 luni , concediul de odihna cuvenit in acel an se diminueaza proportional cu nr. de zile corespunzatoare perioadei de concediu medical? ( temeiul legal). multumesc
Buna ziua
Codul muncii
Concediul de odihnă anual şi alte concedii ale salariaţilor

Art. 139. - (1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.

Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
Concediul medical = incapacitate temporara de munca si nu reprezinta activitate prestata