Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Pentru o persoana incadrata cu timp partial de munca ( 4 ore/zi) durata concediului de odihna se reduce si ea la jumatate?
Nu. Numarul de zile de concediu de odihna de care beneficiati este trecut in CIM. Aveti acelasi numar de zile ca si in cazul normei de 8 ore.
cu siguranta NU. Timpul de odihna trebuie sa fie proportional cu timpul lucrat. Aveti aceleasi numar de zile de concediu (21).
Va multumesc !
colegul are dreptate deoarece ziua dvs de CO are tot 4 ore!
Faptul ca lucrati cu 4 ore/zi nu va diminueaza numarul de zile de concediu si nici durata unei zile de concediu.

Iata de ce:
Codul muncii:
Articolul 139 - (1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
59.(5) Orice conventie prin care se renunta total sau in parte la dreptul la concediul de odihna este interzisa.
Articolul 140 - (1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
Contractul coelctiv de munca unic la nivel national:
56.(1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihna platit, de minimum 21 de zile lucratoare.
56.(2) Fac exceptie de la prevederile alin. 1:
a) salariatii care au varsta sub 18 ani au dreptul, in fiecare an calendaristic, la un concediu platit de 24 de zile lucratoare;
b) salariatii nou-angajati, pentru primul an de activitate inscris in cartea de munca au dreptul la un concediu de odihna platit cu o durata minima de 20 de zile lucratoare.

Niciunul dintre aceste texte legal nu instituie vreo exceptie de la durata minima, exprimata in zile, a concediului de odihna.