avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

Daca lucrez de 4 luni la o firma la cate zile de concediu de odihna am dreptul?
Cel mai recent răspuns: zzenovia , utilizator 07:38, 26 Martie 2010
Concediul de odihna se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat intr-un an calendaristic .
21 zile /12 luni *4luni = 7 zile ( in situatia in care nu aveti vechime mai mare in munca)
CCMUNN-2007-2010
ART.56. - (1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihnaplatit, de minimum 21 de zile lucratoare.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. 1:
a) salariatii care au varsta sub 18 ani au dreptul, in fiecare an calendaristic, la un
concediu platit de 24 de zile lucratoare;
b) salariatii nou-angajati, pentru primul an de activitate inscris in cartea de munca audreptul la un concediu de odihna platit cu o durata minima de 20 de zile lucratoare.
ART.57. - (1) In fiecare an calendaristic, salariatii incadrati in grade de invaliditate audreptul la un concediu de odihna suplimentar cu o durata de 3 zile, iar salariatii
nevazatori cu o durata de 6 zile.
(2) Salariatii care isi desfasoara activitatea in conditii deosebite beneficiaza de concedii de odihna suplimentare de minimum 3 zile pe an.
ART. 58. Prin contractele colective de munca la celelalte niveluri, se vor stabili criteriile pe baza carora salariatii sa beneficieze de concedii de odihna anuale si de concedii de odihna suplimentare mai mari.
Concluzionand: verificati in contractul individual de munca la cate zile de concediu de zile aveti dreptul intr-un an calendaristic si faceti calcul: x zile de concediu/12 luni* 4 luni
Art. 139, din Codul muncii, garantează dreptul la concediu anual plătit tuturor salariaţilor.

Durata minimă a concediului de odihnă anula este de 20 de zile lucrătoare.

Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil şi este prevăzut în contractul individual de muncă.

Dacă aveţi un exemplar verificaţi de câte zile beneficiaţi, împărţiţi la 12, pentru a vedea câte zile vă revine pentru fiecare lună efectiv lucrată şi apoi înmulţiţi cu 4.

Simplu!:)
Ultima modificare: Joi, 25 Martie 2010
florisiris, utilizator
am vechime de 10 ani dar la firma asta lucrez doar de 4 luni.
In contract imi scrie 23 zile la concediul de odihna.Intrebarea mea este cat pot lua in iulie si daca pot lua in iulie?
Da, puteţi solicita concediul de odihnă!
În iulie, vi se cuvin aproximativ 9 zile!

Alte discuții în legătură

Numar minim zile concediu de odihna - sector privat suns suns Buna ziua. Intrebarea mea este : de cate zile de concediu de odihna beneficiez, daca sunt o persoana angajata la o firma privata, avand in vedere faptul ca in ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna mitrache_v mitrache_v Buna ziua! Sunt angajat la o firma iar aceasta m-a anuntat ca incepand cu 10 mai 2010 se va desfiinta postul meu de munca si in consecinta voi fi concediat. ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna neefectuat se plateste? gizeh_65 gizeh_65 Vin cu o intrebare si eu...am fost angajata la o firma cu contract de munca pe perioada nedeterminata din data 4 septembrie 2007 pina la dat 15 august 2008 ... (vezi toată discuția)