Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua.
as dori sa ma lamuriti intr-o prblema legata de o succesiune.
bunicii mei au o casa si 2 copii.Bunicii au murit dar succesiunea dupa ei nu s-a efectuat.
tatal meu este recasatorit de aproape 2ani si ma are doar pe mine. Celalat copil al bunicilor a decedat dar nu are copii si nici nu a fost maritata.
intrebarea mea este urmatoarea: 1) daca moare tatal meu, cat mostenesc eu si cat mosteneste mama vitrega.
2) mama mea vitrega are dreptul la partea matusii mele ?
va multumesc.
Tatal tau succede dupa matusa ta, deci el este proprietarul casei.
Daca moare tatal tau, inaintea mamei vitrege, aceasta are dreptul la 1/4 din casa, daca tatal tau nu dispune altfel prin testament.
Sa inteleg ca daca tata moare,inaintea mamei vitrege , si nu s-a facut succesiunea inca, ea(mama vitrega) mosteneste 1/4 din toata casa? partea matusii o mosteneste tata si daca tata moare partea matusii nu o mosteneste nepotul/a?iar mama vitrega nu mosteneste doar din partea tatalui 1/4?
Celalat copil al bunicilor a decedat dar nu are copii si nici nu a fost maritata.
#-o care nepotul/a daca n-are copii? mosteniri succesive tatal tau mosteneste si dupa matuse-ta care n-are copii