avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Garantii notariale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Garantii notariale

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, cineva ma roaga cu disperare sa-l imprumut cu suma de 4 000E pentru un an cu garantie notariala, va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa scrie in contract?
Cel mai recent răspuns: MONICA ROXANA Voinea , Consultant credite si finantari 01:13, 17 Decembrie 2010
Garanție notarială?! Probabil a vrut să spună că dorește să se facă actul de împrumut la notar. Clauzele contractului de împrumut le stabiliți dumneavoastră împreună cu împrumutatul. La ce dată să se achite suma împrumutată, ce să se întâmple în cazul în care la data menționată în act împrumutatul nu restituie suma, dacă se restituie la data stabilită împrumutătorul se obligă să dea o declarație în formă autentică prin care declară că și-a primit banii și nu mai are nici un fel de pretenții de la cel împrumutat, etc. Puteți face un împrumut cu garanție imobiliară - ipotecă pentru suma împrumutată, etc.
Notarul vă va explica mult mai multe. În orice caz nu dați bani fără sa faceți un act autentic. E destul de mare suma ca să vă riscați. Sfatul meu, mergeți la notar și faceți un contract de împrumut.
Spuneti exact ce doriti notarului si el va sti sa intocmeasca contractul (cu garantie).
Puteti da mai multe detalii, daca bunul cu care se garanteaza este mobil sau imobil, sa va spunem de ce acte este nevoie.
catalinpopa a scris:

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, cineva ma roaga cu disperare sa-l imprumut cu suma de 4 000E pentru un an cu garantie notariala, va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa scrie in contract?


numai si numai ipoteca, in ziua de azi... altfel... sanse mari sa faceti o donatie, chiar cu "garantie notariala"B-)
catalinpopa a scris:

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, cineva ma roaga cu disperare sa-l imprumut cu suma de 4 000E pentru un an cu garantie notariala, va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa scrie in contract?


Mergeti la notar si solicitati intocmirea unui contract de imprumut. Acesta va indica clauzele necesare pentru speta data. Asa cum vi s-a sugerat mai sus, nu acceptati orice fel de garantie din partea celor imprumutati, mai ales ca, in situatia actuala nu orice bun mobil sau imobil prin destinatie poate fi valorificat usor, astfel incat, sa poata fi transformat usor in lichiditati.
In concluzie: o ipoteca ar fi indicata, mai ales ca, suma pe care o veti imprumuta nu este neglijabila. =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut intre doua persoane fizice 25z 25z urmeaza sa dau un imprumut la o persoana fizica .fiind vorba de o suma destul de mare as vrea cateva sfaturi.suma urmeaza sa fie returnata in urmatoarele 4 ... (vezi toată discuția)
Imprumutul garantat cu ipoteca ContSters40598 ContSters40598 Nu m-am confruntat inca cu acest gen de contracte. Ma intereseaza cele incheiate intre doua persoane fizice, ptr. o suma de bani (semnificativa), suma de bani ... (vezi toată discuția)
Despre contractul de imprumut intre persoane fizice incheiat la un notar iuliana_iuliana iuliana_iuliana Buna seara! Am imprumutat acum un an o suma mare de bani (in euro) unei cunostinte care a promis ca ii restituie in 2 luni. Au trecut 12 si tot promisiuni ... (vezi toată discuția)