Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Garantii notariale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Garantii notariale

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, cineva ma roaga cu disperare sa-l imprumut cu suma de 4 000E pentru un an cu garantie notariala, va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa scrie in contract?
Garanție notarială?! Probabil a vrut să spună că dorește să se facă actul de împrumut la notar. Clauzele contractului de împrumut le stabiliți dumneavoastră împreună cu împrumutatul. La ce dată să se achite suma împrumutată, ce să se întâmple în cazul în care la data menționată în act împrumutatul nu restituie suma, dacă se restituie la data stabilită împrumutătorul se obligă să dea o declarație în formă autentică prin care declară că și-a primit banii și nu mai are nici un fel de pretenții de la cel împrumutat, etc. Puteți face un împrumut cu garanție imobiliară - ipotecă pentru suma împrumutată, etc.
Notarul vă va explica mult mai multe. În orice caz nu dați bani fără sa faceți un act autentic. E destul de mare suma ca să vă riscați. Sfatul meu, mergeți la notar și faceți un contract de împrumut.
Spuneti exact ce doriti notarului si el va sti sa intocmeasca contractul (cu garantie).
Puteti da mai multe detalii, daca bunul cu care se garanteaza este mobil sau imobil, sa va spunem de ce acte este nevoie.
catalinpopa a scris:

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, cineva ma roaga cu disperare sa-l imprumut cu suma de 4 000E pentru un an cu garantie notariala, va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa scrie in contract?

numai si numai ipoteca, in ziua de azi... altfel... sanse mari sa faceti o donatie, chiar cu "garantie notariala"B-)
catalinpopa a scris:

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez, cineva ma roaga cu disperare sa-l imprumut cu suma de 4 000E pentru un an cu garantie notariala, va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa scrie in contract?

Mergeti la notar si solicitati intocmirea unui contract de imprumut. Acesta va indica clauzele necesare pentru speta data. Asa cum vi s-a sugerat mai sus, nu acceptati orice fel de garantie din partea celor imprumutati, mai ales ca, in situatia actuala nu orice bun mobil sau imobil prin destinatie poate fi valorificat usor, astfel incat, sa poata fi transformat usor in lichiditati.
In concluzie: o ipoteca ar fi indicata, mai ales ca, suma pe care o veti imprumuta nu este neglijabila. =D>