avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer casa de marcat intre societati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer casa de marcat intre societati

Se poate transfera o casa de marcat de la o societate cu activitatea suspendata catre o alta societate?
Detalii?
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 14:05, 17 Decembrie 2010
Pentru a transfera o casa de marcat de la societatea care a cumparat-o si a fiscalizat-o pe o alta societate, trebuiesc
parcurse urmatoarele etape:
1. Predarea memoriei fiscale a casei de marcat la Administatia Financiara de care apartine ultima locatie la care a functionat.
a. Programare in vederea predarii memoriei fiscale. :
b. La Administratia Financiara trebuie sa va prezentati cu:
i. Casa de marcat dotata cu rola (role) pentru ca tehnicianul sa poata efectua un raport pentru
intreaga perioada de functionare. Va rugam sa verificati daca aparatul este sigilat si este in
stare de functionare.
ii. Cartea de interventii sigilata
iii. Certificat de atribuire a numarului de ordine de la D.G.F.P. – original
iv. Declaratie de instalare – original
v. Copie C.U.I.
vi. Copie C.I.F.
In urma extragerii memoriei fiscale de catre tehnicianul de service, de la reprezentantul Administratiei Financiare
veti primi un Proces verbal de predare memorie fiscala.
2. Depunerea la D.G.F.P. , a unui dosar din partea
societatii care renunta la casa de marcat, in vederea anularii seriei fiscale atribuite. Acest dosar trebuie sa contina:
a. Certificatul original de atribuire a numarului de ordine de la D.G.F.P.
b. Proces verbal de predare memorie fiscala (de la Administratia Financiara)
c. 2 cereri tip semnate si stampilate pentru anularea numarului de ordine (puteti descarca model de pe
site-ul www.aparaturafiscala.ro pagina Download)
d. Copie dupa buletinul reprezentantului firmei ce depune dosarul;
e. Copie dupa Contractul de munca al reprezentantului sau copie dupa Actul constitutiv (in cazul
actionarilor).
In 7 zile de la depunerea dosarului puteti ridica dovada anularii numarului fiscal. Puteti trece la pasul urmator
inainte de obtinerea raspunsului.
2
3. Trecerea casei de marcat de pe societatea ce renunta la aceasta pe noua societate. Acest transfer se poate
efectua numai de catre o societate autorizata in vederea distributiei de case de marcat, prin emiterea unei facturi
de retur si emiterea unei noi facturi de cumparare societatii care preia aparatul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare casa de marcat AvadaniG AvadaniG In luna decembrie anul trecut mama mea a radiat un I.I pentru a ramane in concediu de maternitate. Am decis ca eu sa infiintez un I.I si sa mergem in ... (vezi toată discuția)
Defiscalizare casa de marcat neculaiemilian neculaiemilian Este o problema daca eu am inchis deja firma pe care o aveam dar inca nu am defiscalizat casa de marcat(predarea memoriei fiscale) si care sunt pasii de urmat ... (vezi toată discuția)
Numar ordine casa de marcat allyynnutza allyynnutza Buna ziua. A fost administratorul firmei la dgfp galati pentru a lua un numar de ordine petru fiscalizarea unei case marcat, dar i s-a cerut sa faca o adresa ... (vezi toată discuția)