Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... grile procedura civila
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

grile procedura civila

1. Hotararea judecatoreasca:
a. se bucura de puterea lucrului judecat, cu exceptia litigiilor avand ca obiect drepturi personale nepatrimoniale;
b. este desfiintata de drept prin efectul admiterii, anterior pronuntarii sale, a unei cereri de stramutare;
c. nu poate fi completata daca nu este susceptibila de apel.

2. Cererea reconventionala:
a. se va respinge ca inadmisibila, in procesele in care intampinarea este obligatorie, daca paratul nu depune si intampinare;
b. cuprinde, printre altele, obiectul cererii si valoarea acestuia, dupa pretuirea paratului, daca pretuirea este cu putinta;
c. este sanctionata cu nulitatea, in cazul depunerii sale la o alta instanta decat cea competenta.

Sa aveti spor! Cu bine!
Buna ziua !
1. b)
2. b) si c)