Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept civil

vreau sa-mi cumpar un apartament si parintii mei sunt de acord sa puna ipoteca apartamentul lor,dar in acelasi timp ar vrea sa facem ceva acte pt a se asigura ca eu imi platesc ratele la banca iar ei sa nu stea cu frica in san ca vine banca sa le ia casa. Se poate face ceva in privinta asta?
De ce nu instituiti ipoteca pe imobilul ce urmeaza sa-l achizitionati? In acest fel s-ar putea elimina ipoteca de pe apartamentul parintilor.
pt ca nu am 20 sau 25% avansul care se cere .
consultati un notar pe aspectul invocat de dvs.
...actul dorit de dumneavoastra nu se poate intocmi...insa ma gandesc ca dupa ce treceti apartamentul pe numele dvs sa faceti un contract de ipoteca pe acest apartament cu parintii de data aceasta...daca nu va platiti ratele banca vinde apartamentul parintilor iar parintii vand apartamentul dvs...mai mult nu vad ce se poate face...