Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Justitie controversata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Justitie controversata

Am fost data afara de pe postul si functia mea. I-am actionat in instanta. Am castigat. Mi-a venit sentinta. Nu m-au pus inapoi. Au facut recurs. La recurs s-a pronuntat judecatorul exact invers decat primul. Toate acestea s-au petrecut in 1 an si 6 luni. Am sanse la Buc cu "anulare in contestare" sau la Cedo?
este necesar sa formulati si contestatie in anulare aceasta fiind o piedica la o eventuala cerere la CEDO!
Institutia era de stat sau privata? Nu e nevoie sa epuizati si caile extraordinare de atac pentru a putea merge la CEDO.
eumarian a scris:

Institutia era de stat sau privata? Nu e nevoie sa epuizati si caile extraordinare de atac pentru a putea merge la CEDO.

eu zic ca e nevoie intrucat CEDO a respins in ultima vreme mai multe cauze tocmai pentru acest motiv...

actiunea la CEDO se depune in termen de 6 luni de la data pronuntarii din recurs
ctynn, utilizator
Dati-mi si mie va rog o cauza in care Curtea a respins pe motivul ca nu s-a formulat contestatie in anulare.

Eu stiu din cauze penale indeobste. Din Anghel c Romaniei 2009:
Curtea aminteşte că, conform regulii epuizării căilor de atac interne, un reclamant trebuie să se prevaleze de căile de atac disponibile şi suficiente în mod normal în ordinea juridică internă pentru a-i permite să obţină reparaţia încălcărilor invocate. Aceste căi de atac trebuie să existe cu un grad suficient de certitudine, în practică precum şi în teorie, altminteri le lipsesc caracterul efectiv şi accesibilitatea dorite. Nimic nu impune folosirea căilor de atac care nu sunt nici adecvate nici efective.....

CEDO a observat ca un capat de cerere trebuia introdus in 6 luni de la recurs, nu de la contestatia in anulare si a declarat-o tardiva din partea reclamantului.

asta am afirmat si eu :)