Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept de vizita

in urma divortului sotul meu nu a cerut drept de vizita.Pot sa nu ii dau copilul?
In principiu da , insa tatal minorului daca va veti opune la vizitarea acestuia, are posibilitatea sa ceara stabilirea unui program de vizita pe cale judecatoreasca, pentru ca acest drept este unul conferit de lege parintelui caruia nu i se incredinteaza minorul.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Da, desigur insa daca ati stabilit de comun acord un program de vizita minor, chiar fara a exista o hotarare judecatoreasca in acest sens, ar fi bine sa il respectati.

Daca refuzati legaturile personale ale tatalui cu minorul, mai devreme sau mai tarziu, acesta va solicita/obtine un program vizita minor sau...dupa adoptarea noului cod civil (posibil la sfarsitul anului viitor) acesta va avea posibilitatea, chiar sa ceara tutela comuna.

Relatiile cordiale/prietenesti cu tatal minorului poate aduce beneficii mai mari atat dvs. cat si copilului...nu confundati relatia de afectiune dintre o femeie si un barbat cu relatia de afectiune dintre un parinte si copilul sau.
Ce varsta are copilul ?

Daca acesta este destul de mic,puteti sa stabiliti prin intermediul instantei un program de vizitare redus/mai restrans.
Parintele are dreptul la vizita,atata timp drepturile parentale nu ii sunt afectate in niciun fel ca urmare a incalcarii legii.