Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acte somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acte somaj

o intreaga firma de const intram deobicei in somaj[restrangere activitate] pentru o luna doua acum avem cartile de munca inchise si nu mai putem sa intram in somaj pe aceasta perioada deoarece am fost la fortele demunca locale si ne-a spus ca nu mai avem dreptu incepand cu data de 16-12-2010 a intrat in vigoare nu stiu ce lege si nu ne mai da dreptu la somaj. ce lege este si de nu se anunta? ei spun ca au calculatoarele blocate si nu pot primi dosarele. CHIAR ASA SA FIE?:(:O
1. Trebuia sa va spuna ca este vorba de Legea 233/2010 care modifica Legea 76/2002 astfel:
Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
2. Adica in noile conditii cerute de lege, asa cum a fost modificata, din ultimele 24 de luni trebuie sa scadeti perioada cat ati fost in somaj precum si lunile care au fost luate in calcul pentru acordarea acelui somaj si sa va ramana 12 luni cotizate la somaj.
3. Se pare ca la dvs. nu se indeplineste aceasta cerinta din cauza deselor intrari in somaj.
Interventie moderator:
:rtfm:
99gyo:
1. Daca deschideti noi topicuri cu aceeasi problema sau cu completari la ea nu vom putea sa raspundem nici noi, ca nu avem continuitate si nici dvs. nu veti intelege nimic.
2. Intrati tot pe acest topic si daca mai aveti ceva de completat folositi butonul "raspunde", scrieti textul si apoi folositi butonul "publica mesaj"

99gyo a scris:
o intreaga firma de const intram deobicei in somaj[restrangere activitate] pentru o luna doua acum avem cartile de munca inchise si nu mai putem sa intram in somaj pe aceasta perioada deoarece am fost la fortele demunca locale si ne-a spus ca nu mai avem dreptu incepand cu data de 16-12-2010 a intrat in vigoare nu stiu ce lege si nu ne mai da dreptu la somaj. ce lege este si de nu se anunta? ei spun ca au calculatoarele blocate si nu pot primi dosarele. CHIAR ASA SA FIE? TOTI AVEM LUCRATE IN ULTIMELE 24LUNI 12 DAR NI SE SPUNE CA NU AVEM DREPTU CA NU AVEM LUCRATE ULTIMELE 12 LUNI INCONTINU. NOI SUNTEM REANGAJATI INCEPAND CU LUNA A 3-A 2010, ANUL TRECUT AM LUCRAT DAR IARNA 2009-2010 AM FOST 3,5LUNI INSOMAJ SI NU VOR NICI IN RUPTUL CAPULUI SA NE ACCEPTE DOSARELE. avem lucrate 01-03-2009/ -/08-12-1009--01-03-2010/-/10-12-2010 cred ca avem dreptul la somaj nu? VA MULTUMESC!!

In acest topic v-am raspuns la intrebarea dvs.
bun, dar in ultimele 24 luni avem lucrate cca 18 luni de ce nu avem dreptul la somaj. "scuzati insistenta"
1. Daca in cele 18 luni lucrate, in ultimele 24 de luni, sunt si luni care au fost luate ca stagiu de cotizare pentru perioada precedenta de somaj, acestea se scad din cele 18 luni si nu va mai raman 12 luni necesare.
2. Asta spune art.37.1 din Legea 76/2002, articol introdus de Legea 233/2010 care se aplica de la 16.12.2010.