Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... interzicerea apartenentei la sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

interzicerea apartenentei la sindicat

Se pune urmatoarea problema. Poate fi interzisa apartenenta la sindicat a unei categorii de personal? Cei din management imi vin in minte. Inainte sa raspundeti raspicat NU, va rog sa cititi paragraful de mai jos.

L 54.2003. Art 2 (3) Nici o persoana nu poate fi constrânsa sa faca sau sa nu faca parte, sa se retraga sau nu dintr-o organizatie sindicala.

Asadar, in mod cert o persoana nu poate fi constransa, dar daca semneaza un aditional la CIM in care se prevede ca nu va face parte din nicio organizatie sindicala? Cu alte cuvinte daca isi da acordul expres, sau daca se angajeaza sa nu faca parte dintr-o organizatie sindicala?
Astept cu nerabdare parerile dvs.
Instantlife, utilizator
Daca semneaza aditionalul inseamna ca si-a dat acordul nu ca a fost constrans.