Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inscenare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inscenare

Buna seara. am o problema cu care ma confrunt. Va rog sa-mi dati un sfat daca se poate.
Am avut o lucrare de instalatii la cineva, si nu mi-a platit iar pentru ca i-am abandonat lucrarea, l-am stresat cu telefoanele si am mai avut si "tupeul" sa ma duc la el sa-mi cer drepturile, m-a acuzat ca i-am luat un pikamer in valoare de 7000 lei.
Ca treaba sa fie si mai buna a venit si cu 2 martori care din declaratiile lor un unul spune ca era verde, celalalt spune ca era negru. Eu ma indoiesc ca a avut asa ceva mai ales ca ei se incurca in declaratii
ca dovada aproprietatii si valorii acesteia (7000 lei)sunt suficienti numai martori sau trebuie dovada si cu acte asupra proprietatii? Va intreb aceasta pentru ca martori mincinosi se gasesc peste tot . Pentru o bere...
Va multumesc.
Imi cer scuze daca ma bag aiurea in subiect, dar daca cele relatate de d-voastra sunt reale, eu incep sa-mi pun serioase indoieli in ceea ce priveste justitia din Romania. Ma intreb oare judecatorul nu a vazut diferentele in declaratiile celor 2 martori. Si faptul ca martorul propus de d-voastra va este coleg, asta inseamna ca nu spune adevarul?
Sincer va doresc ca la recurs sa aveti sanse mai mari.
da, si eu incep sa ma indoiesc si ma astept la orice
sper sa fie totusi bine, va multumesc pentru incurajare.
marian1973_bc, utilizator
cum as putea sa scot in evidenta ca martorii sunt mincinosi? pot face plangere sau se autosesizeaza cineva?
va multumesc.
marian1973_bc, utilizator
Mai rar se autosesizeaza procurorul avand in vedere ca sunt martori in acuzare, insa dvs. puteti sa depuneti planfgere pentru marturie mincinoasa. Trebuie sa aveti si probe si este destul de greu de dovedit aceasta infractiune.
Observ ca aveti ceva timp de cand sunteti in proces.
ca probe, sunt declaratiile lor asa cum sunt aratate mai sua...martorii sunt subiectivi, intre ei si partea vatamata fiind o relatie stricta de subordonare, iar din declaratiile lor nu reiese altceva decat ca nici ei nu au vazut acea scula, iar unul dintre ei chiar recunoaste ca nu m-a vazut luand acel lucru.
as avea mai multe sanse la recurs ?
va multumesc mult pentru raspunsuri.
marian1973_bc, utilizator