Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am luat amenda desi eu am rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am luat amenda desi eu am rovinieta

Am primit acasa doua plicuri cu amenzi pt ca nu as fi avut rovinieta in luna octombrie. Eu am rovinieta platita din ianuarie si este valabila pana in ianuarie 2011.Cum pot sa scap de ele fara sa ii mai dau in judecata?
Buna seara !
Singura solutie este sa atacati (in termen) in instanta procesele de contraventie intocmite in aceste conditii ... Ar trebui sa verificati care este motivul pentru care nu figurati in baza de date ... pt ca s-ar putea sa mai luati amenzi pt acest "motiv" ...
Adrian Marin, Consilier juridic
Din moment ce procesele verbale au fost deja intocmite, alta modalitate nu mai exista. Trebuie sa le contestati, astfel incat sa eliminati riscul de a mai primi asemenea amenzi contraventionale.