Forum Discuţii juridice Executare silită executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

executor judecatoresc

Poate un executor judecatoresc sa puna poprire pe conturile unei firme, daca exista o hotarare definitiva pt. o persoana fizica care este administratorul firmei, acesta pe parcursul anilor a creditat firma (art.452 (1)), sau trebuie facuta validarea popririi in instanta? Cine face aceasta validare daca trebuie, executorul?
Cererea de validare a popririi unei firme intr-un dosar de executare silita, cine trebuie sa o faca: executorul judecatoresc sau avocatul?
Cererea de validare teoretic o face creditorul. Executorul judecatoresc nu are astfel de atributii
Oricare din ei. Art. 460 Cod de procedura civila: creditorul, debitorul sau organul de executare, în termen de 3 luni de la data când terţul poprit trebuia să consemneze sau să plătească suma urmăribilă, poate sesiza instanţa de executare, în vederea validării popririi.
Da, du-te tu si zi-i asta :) Ia vezi o face sau nu?
Te va trimite direct la creditor. Ei nu au timp de astea :)
Intre a avea un drept si a uza de el este cale lunga. Depinde de mai multi factori aici, printre care si calitatea profesionala a executorului.