Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dovada asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dovada asociat unic

buna ziua,cum se obtine dovada verificarii de asociat unic intr-o societate?de unde trebuie sa o obtin si acte imi trebuiesc pentru eliberarea ei?
multumesc frumos.
Buna ziua ,

Dovada faptului ca puteti indeplini conditiile de a fi asociat unic , mai exact ca nu sunteti asociat unic intr -o alta societate se pot obtine de la registrul comertului din orasul in care locuiti prin completarea unui formular prin care solicitati verificarea calitati de asociat unic. Nu va sunt necesare acte suplimentare decat documentul de identitate , respectiv cartea de identitate deoarece va fi necesar ca respectivul formular sa fie completat cu datele dvs . O zi buna si Sarbatori fericite!
La infiintarea firmei, cei de la ONRC cauta in baza de date daca asociatul indeplineste sau nu aceasta conditie.