Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract cu clauza de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract cu clauza de intretinere

Suntem o familie, casatoriti din 1960 si locuim intr-o casa care am mostenit-o (sotia) din anul 2003 (se intelege ca e in timpul casatoriei) fiind singura mostenitoare. Avem 2 fete si un baiat iar baiatul fiind cel mai mic (casatorit), locuieste cu noi. Eu si fetele vrem sa-i facem baiatului acte pe casa cu clauza de intretinere, dar sotul nu vrea. Se poate sa le facem fara acordul sotului? Cum sa procedam?
Avand in vedere ca ati mostenit dvs. casa despre care vorbiti, raspunsul este da, puteti incheia contractul cu fiul fara a fi necesar acordul sotului, intrucat casa este bun propriu, nu comun (desi a fost dobandita in timpul casatoriei, fiind mostenire nu este considerata bun comun).
Va multumesc!
Inca o nelamurire: daca eu nu fac act fiului meu, intre timp decedez, casa ramane sotului sau copiilor?
sotul supravietuitor vine in concurs cu descendentii, respectiv cu copiii.