Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... politia comunitara ma poate amenda pe linie rutiera?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

politia comunitara ma poate amenda pe linie rutiera?

am primit o amenda de la politia comunitara pentru parcare neregulamentara.....in zona unde am oprit nu am nici un indicator care sa ma impiedice sa opresc.in procesul verbal trimis acasa prin posta se specifica ,ca e o hotarare a consiliului local..si ca am oprit in dreptul unei porti mai tot timpul incuiata
politia a aplicat o dispozitie a consiliului local, lucru care este in competenta lor. daca consideri ca pv este neintemeiat depune contestatie la judecatorie in 15 zile de la primirea / semnarea pv.
Sunt localitati unde exista protocoale intre politia rutiera si cea comunitara.