avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... roman casatorit cu australianca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

roman casatorit cu australianca

Buna seara! Sunt roman si m-am casatorit in Romania cu o cetateanca australiana si avem impreuna o fetita ,nascuta in Australia ..Acum am primit viza temporara pt Australia ..Va rog sa-mi spuneti ,daca sotia poate divorta in lipsa mea si fara consimtamantul meu...in Australia..si sa-mi anuleze viza...ce drepturi am eu asupra copilului nascut acolo ,dar care imi poarta numele.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Mariana D. , Avocat 14:46, 3 Februarie 2011
Pentru a primi un raspuns concret la intrebarea pusa de dvs,trebuie consultat un jurist/avocat australian.
buna ziua.
legislatia din australia este putin probabil ca vreun avocat de pe acest forum sa o cunoasca.
cert este ca daca dvs. doriti sa divortati de sotie, in romania, puteti face acest lucuru. avand in vedere ca sunteti cetatean roman si casatoria s-a oficiat in romania, puteti obtine divortul in tara. referitor la copil, daca ati transcris certificatul de nastere al acestuia si in romania, puteti cere incredintarea acestuia.
roxanel a scris:

buna ziua.
legislatia din australia este putin probabil ca vreun avocat de pe acest forum sa o cunoasca.
cert este ca daca dvs. doriti sa divortati de sotie, in romania, puteti face acest lucuru. avand in vedere ca sunteti cetatean roman si casatoria s-a oficiat in romania, puteti obtine divortul in tara. referitor la copil, daca ati transcris certificatul de nastere al acestuia si in romania, puteti cere incredintarea acestuia.

ideea este k ea doreste sa divorteze k o formalitate sa scape de asigurarea care a incheiat-o pt mine cu guvernul parinti ei .......dar cine stie .in ziua de azi nu mai il cunosti pe cel care dormi in pat cu el
Am aflat ca sotia a dat procura notariala la un avocat din romania sa divorteze de mine formal, caci suntem impreuna #-o dar eu nu vreau sa fiu deacord cu divortul mai ales ca nici nu a spus ca avem un copil impreuna nascut in australia si ma anuntat printr-un ziar de care habar nu aveam . Ce este de facut? Cum ramane cu copilul? Interesul meu este sa lungesc divortul cat mai mult cu putinta. Stiu ca un divort cu minori poate dura ...dar daca copilul nu are acte romanesti si nici transcris certificatul de nastere.
Multumesc
daca ati aflat de proces este bine sa angajati si dvs un avocat.Ideea este ca dk nu s-a transcris certificatul de nastere al copilului acesta inca nu este si cetatean roman ca sa puteti cere incredintarea.Incercati repede sa transcrieti certificatul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu minori Scorpionul Scorpionul Buna Am si eu o intrebare legata de divortul cu minori. Sunt casatorit cu o cetateana romana/australiana si ea doreste sa divortam si eu nu sunt deacord , ... (vezi toată discuția)
Drepturi asupra copilului Scorpionul Scorpionul Sunt casatorit cu o romanca stabilta in australia si avem impreuna un copil care la nascut acolo si inca nu are si cetatenie romana ( eu sunt inca in romania ... (vezi toată discuția)
Reintregirea familiei dintre un cetatean roman si o cetateana din bolivia( in bolivia nu este ambasada sau consulat roman) catalin_gegea catalin_gegea Sunt cetatean roman cu rezidenta in bolivia si sunt casatorit cu o cetateana din Bolivia(casatoria legala a avut loc in spania in anul 2008).Avem 2 copii un ... (vezi toată discuția)