Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mutare gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mutare gard

Buna ziua,
Am o problema si as avea nevoie sa stiu care sunt pasii care trebuie sa-i fac ptr corectarea situatiei.
Tatal meu are contract de vanzare cumpararea cu clauza de intretinere cu mama lui ptr un teren cu o casa batraneasca (bunica este in viata si locuieste acolo).
Alaturi de noi sunt verii tatalui meu care au impartit terenul lor in 2 jumatati. Cel din fundul gradinii si-a facut casa acolo si in timp a mutat gardul cu circa 1-2 m peste terenul nostru. imi puetu spune si mie care sunt pasii de facut ptr indreptarea acestei situatii?
Va multumesc anticipat,
Dvs. trebuie sa promovati o actiune in granituire (si revendicare) pentru :
1.stabilirea liniei de hotar care desparte proprietatile dvs.;
2.ca urmare a stabilirii niliei de hotar, sa fie obligat sa respecte dreptul de proprietate si posesie asupra fasiei de teren accaparata din proprietatea dvs.
Pentru dovedirea sustinerilor dvs. va trebui sa faceti dovada cu actele de proprietate, proba cu martori, expertiza tehnica, cercetare locala si interogatoriul paratului .
Asta inseamna ca trebuie sa ma adresez unui avocat, sau trebuie sa merg la politie sau primarie...
Multumesc anticipat,
cgm71277, utilizator
Luati legatura cu un avocat pentru actiune.
Multumesc foarte mult.