Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Atunci cand este un minor la mijloc intr-un divort si trebuie sa se faca ancheta pentru a stabili starea sociala a unuia dintre parinti cum se procedeaza? pun intrebari vecinilor ? se intereseaza de familia unde va locui copilul impreuna cu parintele? sau doar vor veni sa vada locul unde va sta si daca are conditiile necesare ?
Autoritatea Tutelara va efectua ancheta sociala in urma comunicarii adresei de catre instanta in acest sens.
Ancheta sociala cuprinde o serie de etape si elemente printre care : studierea
amanuntita a cazului, verificari efectuate la domiciliul partilor, considerarea datelor personale si familiale, studierea starii sanatatii a copilului si a starii materiale a parintilor, elaborand concluzii si propuneri.
Raportul de ancheta sociala retine date privind conditiile in care este crescut minorul, cine si cu ce contribuie la ingrijirea, cresterea, educarea lui, de care dintre parinti este atasat mai mult.
Judecatorul va aprecia aceasta proba in raport cu celelalte probe administrate in cauza.
sunt asistenti ce intreaba si vecinii