Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ancheta sociala la divort si un minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ancheta sociala la divort si un minor

ce acte trebuiesc prezentate la anceta sociala la domiciliu, in ce consta ancheta sociala
Ancheta sociala consta in verificarea situatiei sociale si materiale a „anchetatului”, se verifica daca exista conditii proprice cresterii copilului, daca respectivul are venituri permanente care sa permita cresterea si educarea minorului in conditii in care sa nu duca lipsa de elemente necesare cresterii sau educarii normale.

Un model de raport de ancheta sociala gasiti la [ link extern ]
Alexandru Munteanu, Avocat
Un asistent social vine la domiciliul dumneavoastra pentru a verifica conditiile in care este crescut copilul.Se intocmeste un referat de ancheta sociala, cu mentiuni, in functie de caz, si este transmis judecatoriei.
Ancheta sociala cuprinde o serie de etape si elemente, printre care:
-studierea amanuntita a cazului,
-verificarea efectuata la domiciliul fiecaruia dintre parinti,
-considerarea datelor personale si familiale,
-studierea starii sanatatii copilului si a starii materiale a parintilor.
In urma celor analizate si constatate Autoritatea Tutelara va elabora concluzii si propuneri in cadrul raportului ce va fi inaintat instantei de judecata.
Rezultatul anchetei sociale va fi astfel avut in vedere de catre instanta in momentul deciziei cu privire la incredintarea minorului unuia dintre cei doi parinti.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat