avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ancheta sociala la divort si un minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ancheta sociala la divort si un minor

ce acte trebuiesc prezentate la anceta sociala la domiciliu, in ce consta ancheta sociala
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 21:57, 9 Septembrie 2011
Ancheta sociala consta in verificarea situatiei sociale si materiale a „anchetatului”, se verifica daca exista conditii proprice cresterii copilului, daca respectivul are venituri permanente care sa permita cresterea si educarea minorului in conditii in care sa nu duca lipsa de elemente necesare cresterii sau educarii normale.

Un model de raport de ancheta sociala gasiti la [ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Un asistent social vine la domiciliul dumneavoastra pentru a verifica conditiile in care este crescut copilul.Se intocmeste un referat de ancheta sociala, cu mentiuni, in functie de caz, si este transmis judecatoriei.
Ancheta sociala cuprinde o serie de etape si elemente, printre care:
-studierea amanuntita a cazului,
-verificarea efectuata la domiciliul fiecaruia dintre parinti,
-considerarea datelor personale si familiale,
-studierea starii sanatatii copilului si a starii materiale a parintilor.
In urma celor analizate si constatate Autoritatea Tutelara va elabora concluzii si propuneri in cadrul raportului ce va fi inaintat instantei de judecata.
Rezultatul anchetei sociale va fi astfel avut in vedere de catre instanta in momentul deciziei cu privire la incredintarea minorului unuia dintre cei doi parinti.
Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tutela METUSALA METUSALA in ce consta ancheta sociala? cum se desfasoara prima intrevedere de la autoritatea tutelara? (vezi toată discuția)
Divort ioanaaaa ioanaaaa Atunci cand este un minor la mijloc intr-un divort si trebuie sa se faca ancheta pentru a stabili starea sociala a unuia dintre parinti cum se procedeaza? pun ... (vezi toată discuția)
Custodie copil minor lary_1978 lary_1978 Buna ziua, Am si eu o intrebare: am hotarat impreuna cu sotul meu sa divortam la notar, avem si un copil minor, care am decis tot impreuna ca va locui cu ... (vezi toată discuția)